
Kategória: Postupy ako začať
V dnešnej dobe je obrovské množstvo ponúk na web hostingové služby. Žiaľ veľa z nich je ako keby prevádzkovateľ stánku na rýchle občerstvenie niekde na stanici tvrdil že je hypermarket v krajskom meste.
Na odpoveď ako si správne vybrať je viac odpovedí, v zásade sa ale budeme uberať opäť tromi smermi. Jeden je pohľad zvonka, „či nie sme ozaj na stanici" a druhý pohľad je zvnútra, kedy musíme zistiť či sortiment je skutočne tak rozsiahly že má právo sa nazvať „hypermarketom" a posledný tretí pohľad je pohľad na kvalitu ponuky a či sa nám po jeho kúpe „iba nepokazí žalúdok".
Takže teraz keď už vieme na čo si máme dávať pozor sa pozrime na jednotlivé pohľady podrobnejšie.
Prvý pohľad
V prvom rade si povedzme ako funguje web hosting. Web hosting na to aby bol správne „napojený" do internetu potrebuje kvalitné prenosové linky do takzvanej chrbticovej siete, najčastejšie označovanej ako NIX alebo SIX. Ak vám bude niekto tvrdiť že má server priamo v prístupovom bode je to zle = je to možno pravda ale zároveň to znamená že má jeden server a nemusíme snáď ani pokračovať ak si predstavíme že ten jeden server sa pokazí.
Riešením je teda samostatná serverová miestnosť, kde sú na rôznych serveroch web stránky, na iných maily a na ďalších databázy. Web stránky sú v podstate dátové úložisko a servery potrebujú hlavne dostatočný priestor a rýchly prístup k nemu, databázový server musí byť nastavený na vysoký výkon a mailové servery zas na vyššiu dostupnosť. Navyše ak sú takto podelené lepšie sa v prípade výpadkov rieši údržba. Okrem toho je samozrejme najlepšie riešenie ak poskytovateľ má viac z každých serverov.
Vlastná serverová miestnosť(budova) sa potom pripája do SIX, NIX jednou alebo viacerými linkami. U nás sa táto položka volá „multi konektivita" čo v našom prípade znamená, že aj kanálov cez ktoré sa do chrbticovej siete internetu pripájame je viac, nie sú vedľa seba a sú navzájom zálohované.
Dôležité je samozrejme pamätať na vonkajšie vplyvy. Pre prípad výpadku energie hľadajte pri položkách napájanie niečo ako v našom prípade diesel agregáty (opäť ich je viac), ktoré generujú energiu v prípade výpadku a palivo v zásobe je vždy na minimálne 10 dní prevádzky.
Posledný pohľad, skontrolujme si kto sa skrýva za hostingom, či je to seriózna firma prípadne ako dlho existuje podľa výpisu z obchodného registra. Ak potrebujete ešte silnejšie argumenty, na internete si už dnes môžete overiť či firma nie je dlžníkom napríklad na poistnom.
Takýmto spôsobom vieme teda eliminovať prvý pohľad, aby sme nenaleteli dákemu podomovému predajcovi ale aby sme si vybrali serióznu firmu.
Pohľad druhý
Pozrime sa na to z pohľadu prečo si web hosting kupujeme a čo chceme po jeho kúpe. Tak poslednou inštanciou bude asi fungujúca web stránka. Okrem toho budeme potrebovať vlastný web hosting no a ešte pred tým je to samozrejme registrácia domény.
Niekoho kto vám vie vytvoriť web stránku by vám mal poskytovateľ hostingu vedieť odporučiť. Ak to tak nie je, je diskutabilné, či služby ktoré poskytuje nie sú iba „predám a o viac sa nestarám".
V dnešnej dobe je už celkom bežným štandardom, že súčasťou web hostingu sú rôzne nástroje. Napríklad že užívateľ si sám môže vytvoriť stránku, že súčasťou sú predinštalované systémy ako napríklad redakčné systémy, eshopy, diskusné fóra a desiatky iných. Sú bežným štandardom a sú súčasťou webhostingu! Ak ale natrafíte na niekoho kto túto službu bude poskytovať za poplatok, zamyslite sa nad jeho serióznosťou.
Na druhej strane poskytovateľ web hostingu by Vám mal vedieť registrovať doménu. V tomto prípade je dobré pozrieť sa na to, či vie registrovať iba slovenské domény, alebo vie registrovať aj iné domény (cz, eu, at, hu, pl, com, net a pod.)
Ak toto všetko váš poskytovateľ hostingu vie, máte istotu že chce byť vašim partnerom a nie iba vám predať nejakú službu.
Pohľad tretí
Kvalita poskytovanej služby v prípade web hostingu je veľmi diskutabilná. Nie je možné povedať toto je kvalitná služba a po dvoch dňoch budete mať výpadky. Najlepším spôsobom je možnosť, že ak požiadate poskytovateľa a hosting na skúšku, nebude sa zdráhať poskytnúť vám takúto službu. Dostatočným časom na overenie funkcionality je zvyčajne jeden týždeň.
Ak sa Vám zdá byť tento článok užitočný, dajte ho zdieľať svojim priateľom.