Web hosting, tvorba stránok, eshopy, rady, návody školenia a kurzy.

Register Login

Pomôžte vašim web stránkam aby boli lepšie viditeľné - časť 04

sitemap xml html

Dnes trošku preskočíme poradie tvorby stránky. Hlavne preto, že potrebujeme poznať trochu teórie skôr ako sa pustíme do vlastnej tvorby stránky, aby sme potom vedeli, na čo si máme pri tvorbe stránky dávať pozor.

 

Sitemap povie vyhľadávačom štruktúru vašich stránok bez toho aby ich vyhľadávače samé prácne objavovali. V skutočnosti existujú dva typy súborov sitemap, html mapa a xml. Oba typy obsahujú zoznam adries ktoré vedú na podstránky vašej web stránky.

 

Html mapa obsahuje organizovaný zoznam kódovaných textových odkazov na dôležité podstránky. Príklad html mapy si môžete pozrieť tu: html sitemap.

 

XML sitemap obsahuje štruktúrovaný xml zoznam adries, ktorý ukazuje na všetky podstránky na vašej stránke, ktoré chcete aby vyhľadávače videli. Príklad XML Sitemap môžete vidieť tu: xml sitemap.

 

Ak máte nejaké znalosti o html môžete html mapu vytvoriť aj pomocou textového editora.

 

Vytvorenie xml mapy stránok je považované za jeden zo SEO postupov. XML súbor môžete vytvoriť opäť ručne alebo za pomoci xml sitemap generátora. Po zadaní v Gooogli dostanete množstvo online nástrovoj ktoré môžete použiť.

 

XML sitemap sú užitočné, pretože môžu obsahovať metadáta pre rôzne typy obsahu vašich stránok ako obrázky, videa, správy ale aj zdrojového kódu. V rámci xml súboru môžete určiť dátum kedy bol záznam naposledy aktualizovaný. Vyhľadávače tak môžu vedieť, či je aktualizácia obsahu potrebná. Definovať môžete frekvenciu prehodnocovania súboru pre vyhľadávače ako aj rôzne stupne priority každého záznamu. Pre domovskú stránku sa priraďuje najvyššia priorita.

 

Dôvody prečo pridať sitemap na vašu stránku

  • vaša stránka používa ajax, obrázky alebo ťažko identifikovateľný obsah
  • vaše stránky obsahujú dynamický obsah a vaše adresy tvorí nič nehovoriaca spleť znakov
  • vaše stránky sú ešte celkom nové a majú málo externých odkazujúcich stránok
  • vaše stránky obsahujú viac samostatných podstránok, ktoré nie sú prepojené na žiadne iné podstránky

 

Posielajte vyhľadávačom svoju XML Sitemap

Spomeňme iba Google a Bing, keďže sú najviac používanými vyhľadávačmi v dnešnej dobe a v našich končinách. Apropo Yahoo používa Bing pre indexáciu svojho vyhľadávania. Takže to čo podsunieme Bing-u bude mať aj Yahoo.

 

Odosielanie na Google

Ak ste tak ešte neurobili, najvyšší čas urobiť si účet na http://www.google.com/webmasters/tools a podľa inštrukcií pridať svoju adresu do zoznamu spravovaných web stránok. Najskôr musíte overiť že ste skutočne vlastníkom, systém vás bude krok za krokom navigovať. Následne v konfigurácii servera kliknite na sitemap a potom na pridať. Sitemap si pred tým fyzicky nakopírujte najlepšie do hlavného podadresára vašej web stránky. Po odoslaní súboru sa vám budú zobrazovať informácie o tom ktoré podstránky sú indexované.

 

Odoslanie na Bing

Obdobne si vytvorte účet na adrese https://ssl.bing.com/toolbox/webmaster. Pridajte vašu web stránku a overte že ste jej majiteľ. Kliknite na sitemap a potom na pridať. Výsledok je rovnaký ako pri google – efekt pochopiteľne podstatne menší.

 

Pár ďalších tipov

Ak máte viac ako jeden súbor sitemap pre jednu doménu, odporúčam vytvoriť jeden súbor, ktorý bude obsahovať zoznam týchto sitemap súborov. Vyhľadávače si s tým poriadia tak, že adresy navštevujú postupne ako dostanú nejaký zoznam, ak dostanú odkaz na zoznam presunú sa naň.

Ak ste si xml sitemap už nahrali na váš server, dajte si pozor aby súbor robots.txt nezakazoval prístup do adresára kde je súbor umiestnený. Najlepším spôsobom je dať sitemap do hlavného adresára, prípadne povolenie otvárať súbor pridať rovno do súboru robots.txt.

Teraz keď viete ako na vytvorenie súboru sitemap, ako ho nahrať na server a podstrčiť vyhľadávačom ostáva už len sledovať, ako budú vyhľadávače vďaka nemu efektívne spoznávať vašu stránku.

 

Ak sa Vám zdá byť tento článok užitočný, dajte ho zdieľať svojim priateľom.

Copyright © Pepax, s.r.o. 2012. Všetky práva k stránke ako aj jednotlivým článkom sú vyhradené podľa autorského zákona 618/2003 Z.z. a medzinárodných autorských práv. Ich použitie bez súhlasu autora nie je povolené.

Top Desktop version