Web hosting, tvorba stránok, eshopy, rady, návody školenia a kurzy.

Register Login

Doména

Internetová doména je meno (názov) od ktorého sa odvodzujú ďalšie služby. Od názvy domény sa odvodzuje názov web stránky, emailových adries, ftp účtov a podobne.

Ak je teda názov domény ppx.sk web stránka sa bude volať www.ppx.sk, mailový server napríklad mail.ppx.sk, emailová adresa Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. "> Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. a podobne.

Doména prvej úrovne je tzv. medzinárodná doména alebo aj TLD (z anglického top level domain). Slovensko má .sk. Takúto doménu nie je možné vlastniť, odvodzujú sa z nej názvy domén druhej úrovne.

Obľúbené prípony/domény prvej úrovne v našich končinách sú ešte .cz - české domény, .eu - európske domény, .com - svetovo najobľúbenejšia americká komerčná doména.

Doménu druhej úrovne si registrujú fyzické osoby a podnikatelia na seba. Doménou druhej úrovne je práve spomínaný príklad ppx.sk. Domény ako také sa nevlastnia, užívateľ iba má právo ich používať na určité predplatené obdobie. Najčastejšie jeden rok a po jeho uplynutí má prednostné právo na predĺženie práv na používanie domény druhej úrovne.

Na to aby si niekto mohol registrovať doménu musí byť autorizovaný registrátor, ak ním záujemca o doménu nie je poverí zo zoznamu registrátorov niekoho, kto to urobí v jeho mene. Za takéto služby sa zvyčajne platí.

Doména tretej úrovne je viazaná na doménu druhej úrovne. Ak teda niekto vlastní doménu druhej úrovne, nemusí si už nič registrovať, stačí ak si k nej vytvorí tzv. subdomény a tie sa potom tvária ako domény tretej úrovne. Napríklad by sme v našom prípade mohli mať doménu hosting.ppx.sk - web stránka k nej by bola www.hosting.ppx.sk. Toto sa používa v prípade ak web ktorý sa viaže k doméne je veľmi veľký a majiteľ domény potrebuje rozdeliť obsah na viac web serverov. Príkladom sú internetové denníky.

Ak si neviete rady a chceli by ste viac domén tretej úrovne, kontaktujte autora alebo napíšte komentár k tomuto článku. Domény tretej úrovne sú štandardne zdarma.

Ak sa Vám zdá byť tento článok užitočný, dajte ho zdieľať svojim priateľom.

Copyright © Pepax, s.r.o. 2012. Všetky práva k stránke ako aj jednotlivým článkom sú vyhradené podľa autorského zákona 618/2003 Z.z. a medzinárodných autorských práv. Ich použitie bez súhlasu autora nie je povolené.

Top Desktop version