Web hosting, tvorba stránok, eshopy, rady, návody školenia a kurzy.

Register Login

Správny výber domény - časť 02

Doména je meno web stránky, podľa ktorej vašu stránku nájdu ostatní užívatelia internetu ale aj vyhľadávače ako napríklad google, bing, yahoo. Ak sa chcete dozvedieť o princípoch domény viac, pozrite si časť "teminológia - doména".

Ako majiteľa stránky je pre vas podstatných viac informácií.

1. Pri tvorbe mena si predstavte že vy ste na strane užívateľa internetu a chcete hľadať presne to, o čom má byť vaša stránka. Aké slová by ste hľadali? Je dobre si tieto slová spísať, i keď ich pri tvorbe domény nepoužijeme, istotne ich využijeme neskôr. Porozmýšľajte či Vás ľudia majú nájsť podľa mena vašej firmy alebo radšej podľa produktov či služieb.

2. Uvedomte si, že príliš dlhý názov sa dá ťažko zapamätať. Na druhej strane vyhľadávače majú názvy domén "najradšej" a počas prehľadávania internetu im prideľujú najvyšší význam. Skúste preto voliť názov domény tak, aby niečo znamenal aj pre vyhľadávače.

3. Kontrolujte názov vami preferovaných názvov priamo na internete. Ak už existujú mate smolu, ak nie, ste na dobrej ceste. Ak si myslíte že by sa vašim užívateľom ale aj návštevníkom páčilo viac názvov, porozmýšľajte aj o registrácii alternatív. Už dnes si viete vybrať hosting k základnej doméne, kde máte pridané domény už v cene a viete ich elegantne a zdarma zaparkovať k jednej hlavnej doméne. Navyše si ich môžete presmerovať na hlavnú doménu a tak ak niekto zadá do vyhľadávača vašu zaparkovanú doménu, bude presmerovaný na vašu hlavnú stránku.

4. Pri výbere domény si skontrolujte, či rovnaká doména neexistuje s inými koncovkami (*.sk; *.cz; *.eu; *.com ...). Ak viete že časom chcete ponúknuť zákazníkom rovnakú službu v Čechách, prípadne v rámci EU je dobré si doménu zaregistrovať vopred a zaparkovať do doby, kedy ju začnete aktívne používať. Neodkladajte to na neskôr, platí zásada, že na to aby ste mohli expandovať potrebujete fungovať doma, ale v momente keď už fungujete doma vie o vás aj vaša konkurencia a ak nemáte registrované zahraničné domény, vedia vás celkom dobre predbehnúť a domény presmerovať na svoju stránku.

5. Pri nákupe domény používajte overených registrátorov. Ak oslovíte niekoho kto registroval pár domén, pokojne sa môže stať, že sa jedného krásneho dňa rozhodne že začne podnikať s niečim iným. Vás sa to dotkne v momente ak budete chcieť meniť niečo na doméne alebo budete mať zaplatiť ďalší ročný poplatok a nebudete mať komu. Ak si neviete rady pokojne nás kontaktujte priamo, mailom, telefonicky - naši pracovníci Vám radi pomôžu, od vhodného výberu domény až po jej registráciu.

 

Urobme si teda príklad:

1. Prevádzkujeme službu - montujeme kuchynské linky a k tejto službe chceme web stránku so základnými informáciami o nás. Ak by sme boli zákazníci, tak by sme do googlu napísali niečo ako - kuchyne, kuchynské linky, montáž, montáž kuchýň doma a podobne.

2. Alternatívami sa javia názvy, ktoré budú obsahovať naše kľúčové slová, a teda napríklad: montaz-kuchynskych-liniek.sk; montujeme-kuchyne.sk; montaz-kuchyn.sk a podobne.

3. Najlepšou alternatívou by bola voľba montazkuchyn.sk, v čase písania tohoto článku už ale bola doména obsadená. To že k doméne neexistuje web stránka ešte neznamená že doména neexistuje. Naistejšie je ísť na stránku sk-nic.sk a do políčka "Hľadať doménu" napísať názov ktorý chceme. Tak napríklad zistíme že voľná by bola montaz-kuchyn.sk - teda s pomlčkou. Zistíme že táto doména je voľná (teda v čase písania článku bola).

4. Keďže v zahraničí neplánujeme podnikať, iné prípony v tomto prípade nekontrolujeme.

5. No a nakoniec si dáme pozor na registrátora, ak oslovíte nás, nič nepokazíte, stovky registrácií nás zaväzujú.

 

Ak sa Vám zdá byť tento článok užitočný, dajte ho zdieľať svojim priateľom.

Copyright © Pepax, s.r.o. 2012. Všetky práva k stránke ako aj jednotlivým článkom sú vyhradené podľa autorského zákona 618/2003 Z.z. a medzinárodných autorských práv. Ich použitie bez súhlasu autora nie je povolené.

Top Desktop version