Web hosting, tvorba stránok, eshopy, rady, návody školenia a kurzy.

Register Login

Ako cez počítač NEprísť o peniaze

Obzvlášť v dnešnej dobe každý z nás hľadá tovar a služby, ktoré sú čo najlacnejšie, prípadne celkom zadarmo. Rovnako je to s potravinami, drogériou alebo so zľavovými kupónmi do reštaurácií. Ak sa jedná o osobný počítač je to o to výraznejšie. Ešte stále sme navyknutí že ak máme za niečo zaplatiť musíme to vziať do rúk, ak to ale nevidíme očakávame že to bude stáť "nula nula nič". Veľa renomovaných programových riešení je celkom zadarmo, Linux – operačný systém, OpenOffice – kancelársky balík, Firefox – internetový prehliadač, ThunderBird – emailový nástroj alebo Gimp – grafický nástroj. A to som ani nezačal menovať rôzne online hry. Dnes je možne nainštalovať si počítač tak že bude plne funkčný nie len doma ale aj v kancelárii a to celkom zadarmo. Nie každý výrobca programu ale vytvára program a následne ho šíri zadarmo len tak pre dobrý pocit.

 

Už na prvý pohľad sa to zdá byť moc dobré na to aby to bola pravda. Väčšina programov zadarmo je vyvinutá a distribuovaná s jediným cieľom, dostať sa do vášho počítača.

 

Napríklad minulý rok (2011) boli zatknutí 6 „programátori" z Estónska za to, že šírili sw ktorý viedol k infikovaniu 570 000 počítačov. V tomto prípade využili bezpečnostnú chybu MS Windows na šírenie vírusu. Softvér umožňoval vypnúť antivírusové programy a na diaľku hacknúť počítače obetí. Tieto počítače boli potom použite ako nástroj podvodu a škoda bola vyčíslená na 14 mil dolárov. Povieme si 6 hackerov, čo to je? Ide ale o to koľko ich v skutočnosti je a koľko toho dokážu napáchať.

 

Ešte desivejšia je predstava že takéto hrozby na nás číhajú každý deň. Je to prostredníctvom rôznych vírusov, malwaru či spywaru. Iba zaznamenané štatistiky hovoria o 2,3 miliardách dolárov za rok 2011, ktoré činili náklady poškodených. Štatistiky tiež uvádzajú že asi každý tretí počítač už „zažil" vírus.

 

Má teda internet skutočne povesť „divokého západu"?

Prečo majú cyber-zločinci tak ľahkú prácu pri napadnutí počítača? Takzvaným spoluvinníkom nie je žiadna osoba ani organizovaná skupina. Skutočným spoluvinníkom je slabá alebo dokonca žiadna ochrana pred vírusmi. Ak teda máme na pamäti že internet je v istom zmysle voľný a neobmedzený môže to naozaj pripomínať divoký západ. Problémom je že na internete nie je žiaden šerif, ktorý by dával pozor na poriadok.

 

Je teda celkom jasné že prvým krokom ako zamedziť takýmto živlom dostať sa do vášho počítača je prevencia. V tomto prípade antivírový program. Sumy ktoré sú v hre čo sa týka počítačovej kriminality boli v roku 2011 vo výške 338 miliárd dolárov, čo je viac ako odhadovaná suma zo zisku z predaja nelegálnych látok (drôg) – 228 miliárd.

 

Podľa mashable.com bolo pred piatimi rokmi iba 92 000 kmeňov malware po celom svete. V roku 2008 už to bolo 14 miliónov a v roku 2010 - 60 miliónov. Ich správa tiež informuje, že je možné „kúpiť si" bankové údaje za 100 až 700 dolárov. Môžete si najať niekoho kto vytvorí falošný internetový obchod (do 300 dolárov). Týmto sa dostanete k číslam kariet či účtom ktoré sa ďalej zneužívajú. Počítačová kriminalita sa vyvíja rovnako ako tá klasická, teda kopíruje rozvoj trhu na ktorom operuje.

 

Najhoršie je, že veľa spotrebiteľov si neuvedomuje tieto riziká. A ak aj si tieto hrozby uvedomujú a vedia o nich, nemajú zapnutú automatickú aktualizáciu antivírovej ochrany. Čo k tomu dodať?

 

Ako sa teda správať na internete tak aby som nebol je ten poškodený?

1. Okamžite po inštalácii počítača inštalovať antivírový systém. Skontrolovať počítač, aj keď bol práve nainštalovaný, a zapnúť jeho automatické sťahovanie aktualizácií.

2. Programy zadarmo inštalovať len tie, o ktorých sme presvedčení že sú zo spoľahlivého zdroja. Zďaleka by som sa osobne vyhýbal warez stránkam. Existuje veľa oficiálnych portálov, kde sú iba preverené programy na stiahnutie.

3. V prípade nákupu cez internet čo najmenej používať kreditnú kartu. Ak to ide tak vôbec. Existujú platobné brány (PayPal), ktoré sú autorizované na prevod platieb, pričom číslo kreditnej karty zadávate iba PayPalu a platbu už zrealizuje za Vás on. Samotný internetový obchod sa Vaše číslo nikdy nedozvie čím zaniká možnosť zneužitia.

4. Platobné brány ako napríklad PayPal sú súčasťou všetkých serióznych eshopov, ak ho nemajú, sú automaticky podozrivé.

5. Ak nakupujete z neznámeho eshopu, využívajte dobierku ako formu platby. Ak má eshop ako jedinú možnosť platbu kreditnou kartou, je nad ním veľký výkričník.

6. Nepíšte zbytočne a bez rozmyslu svoju emailovú adresu do formulárov ktoré nepoznáte. Viď článok ako bojovať so spamom.

 

Verím že som Vám aspoň trochu pomohol a prajem vám aby ste mali vždy „čistý počítač".

 

Ak sa Vám zdá byť tento článok užitočný, dajte ho zdieľať svojim priateľom.

Ostatná aktualizácia: streda, 25. apríl 2012, 13:20

Prečítané: 2166x

Stránka vyrobená v automatickom systéme

Ak uvažujete o vytvorení vlastnej webovej stránky a neplánujete nič komplikované iste ste uvažovali o vytvorení stránky automatizovanými systémami. To že takéto systémy Vás budú "lanáriť" napríklad na tom že sú zadarmo, že neplatíte za hosting alebo že si všetko urobíte podľa seba sú veľmi rizikové argumenty.

Stránka zadarmo je väčšinou iba na nejaké časové obdobie, dajte si pozor aby ste neskôr nepreplatili.

Ak vás niekto bude presviedčať že neplatíte nič za hosting ani za doménu, je to väčšinou preto, že doména je tretej úrovne, ktorá je beztak zadarmo a prevádzkovaťeľ takýchto stránok sa cez Vás bude nenápadne propagovať zadarmo. Ak budete chcieť použiť vlastné doménové meno verte tomu že si za to priplatíte.

Argument že stránku si vytvoríte podľa vašich predstáv je rizikový v momente, keď potrebuje stránku na to aby ste sa prezentovali profesionálne, aby bola stránka správne nakonfigurované pre vyhľadávače a podobne. 

 

Stále existujú riešenia a služby kedy všetky ceny a poplatky sú minimálne, niekedy aj nulové a platíte napríklad iba za údržbu. Takéto riešenie je optimálnejšie vzhľadom k tomu, že pracu prenecháte profesionálom.

 

Optimálne riešenie:

V súčasnej dobe ak nechcete obrovské a sofistikovné riešenie je možné celú web stránku vyskladať veľmi efektívne, za minimálne náklady a výsledok bude veľmi elegantný. Návody ako postupovať nájdete aj na tejto stránke. Ak si neviete rady, radi vám poradíme.

V zásade platí, že doména s veľmi dobrým názvom už dnes nestojí skoro nič a web hosting s bohato vyššou kapacitou ako je v skutočnosti potrebné sa dá získať za mesačný poplatok menší ako jedno obedné menu a to už obsahuje nainštalovaný redakčný systém alebo eshop. Po správnom výbere profesionálneho designu, ktorý vám seriózny predajca aj nainštaluje si viete stránky veľmi jednoducho a intuitívne spravovať aj samostatne.

 

Porzite sa na sekciu = Grafický design => Hotové templaty = a uvidíte, že profesionálne templaty sú kvalitatívne celkom iná kategória ako stránky tvorené v automatickom systéme zadarmo.

Ostatná aktualizácia: piatok, 23. marec 2012, 22:01

Prečítané: 2382x

Copyright © Pepax, s.r.o. 2012. Všetky práva k stránke ako aj jednotlivým článkom sú vyhradené podľa autorského zákona 618/2003 Z.z. a medzinárodných autorských práv. Ich použitie bez súhlasu autora nie je povolené.

Top Desktop version