Web hosting, tvorba stránok, eshopy, rady, návody školenia a kurzy.

Register Login

Ako bojovať so spamom

Rôzne štúdie ukazujú že nevyžiadaná pošta, spam, predstavuje takmer polovicu všetkých prijatých emailových správ. Hoci je spam už historicky považovaný za niečo viac ako iba nepríjemná súčasť emailovej komunikácie až dnes sa do popredia dostáva výraznejšie a nebezpečnejšie riziko. Súčasťou šírenia spamu je aj šírenie rôznych vírusov.

Problém sa stal tak veľkým a dôležitým, že v rôznych krajinách sa pristúpilo na aktívne kroky v boji proti nevyžiadanej pošte. Sú to až úpravy na úrovni legislatívnych opatrení. Najčastejšie je to zákaz hromadného zberu emailových adries z web stránok, zákaz maskovania identity odosielateľa alebo hromadné rozposielanie adresátmi nevyžiadanej pošty. Porušenie týchto predpisov znamená podľa rôznych národných legislatív trest (odňatie slobody) až na niekoľko rokov a veľmi vysoké pokuty.

Väčším problémom ale ostáva, že kým vyspelé krajiny majú platnú legislatívu na boj proti spamu, väčšina takýchto škodlivých správ pochádza práve z krajín, kde sa tento problém vôbec nerieši či vôbec nepostihuje. Keďže ale internet otvára hranice a globalizuje komunikáciu, takéto zákony sú síce prínosom, problém ale v zásade neriešia.

Ako teda bojovať proti spamu? Predkladáme 5 jednoduchých pravidiel, ktoré ak si osvojíte istotne si veľmi uľahčíte život.


Pravidlo 1: Snažte sa aby Vaša emailová adresa čo najmenej „cestovala" po sieti.

1. používajte formu emailov ktoré skrývajú emailovú adresu, v prvom rade si do názvu účtu vo Vašom mailovom programe píšte vlastné meno a nie mailovú adresu

2. používajte radšej adresy ako Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. ako svoju vlastnú emailovú adresu

3. existujú programy a systémy ktoré kódujú emailovú adresu, tie sú ale určené viac pre veľké spoločnosti

 

Pravidlo 2: Dobre si nastavte vlastný mailový program a tiež voľte dobrý antivírusový systém.

Kvalitný antivírusový program vie automaticky spolupracovať s mailovým programom a každú jednu doručenú správu kontroluje.

 

Pravidlo 3: Používajte viacej emailových adries.

Na odoberanie rôznych noviniek z internetu je lepšie používať emailovú adresu vytvorenú v niektorej z voľne dostupných služieb napríklad gmail, na pracovnú komunikáciu používať služobný email a na osobnú vlastný osobný email vytvorený za týmto účelom, ktorý pozná iba najbližšie okolie.

 

Pravidlo 4: Otvárať prílohy emailu od ľudí ktorých nepoznáte je CHYBA

Častým problémom pri spame je to, že prichádza aj s prílohami. Vo veľkých spoločnostiach sú zariadenia ktoré sa nazývajú firewall cez ktoré neprejdú rôzne podozrivé prílohy, no veľa sa ich aj tak „prešmykne". Okrem toho pri vlastnom počítači ste odkázaní iba na antivírusový program. Buďte preto opatrní a prílohy ktoré nepoznáte alebo od adresáta ktorého nepoznáte sa ani nesnažte otvárať. V žiadnom prípade!!!

 

Pravidlo 5: Aktívne používajte spamový priečinok

Moderný program na čítanie mailovej komunikácie alebo slušný poskytovateľ mailových služieb ak používate mailové služby online poskytuje funkciu spamového priečinku automaticky. Systém dokonca dokáže aktívne presúvať podozrivú doručenú poštu do tohto priečinku, maily nie sú vôbec otvárané a odpadá tak riziku napadnutia počítača. Ak ale niektoré správy napriek tomu ostanú v doručenej pošte a je Vám jasné že sú spam, ihneď si ich adresáta pridajte do zoznamu blokovaných adries a každý ďalší mail od podozrivej osoby poputuje priamo do spamu.

 

Ak sa Vám zdá byť tento článok užitočný, dajte ho zdieľať svojim priateľom.

Copyright © Pepax, s.r.o. 2012. Všetky práva k stránke ako aj jednotlivým článkom sú vyhradené podľa autorského zákona 618/2003 Z.z. a medzinárodných autorských práv. Ich použitie bez súhlasu autora nie je povolené.

Top Desktop version